Mielőtt felállt volna a székben és bármihez is kezdett volna, egy pillanatig maga elé meredt és igyekezett felsorolni azt a listát, amit ilyenkor tennie kell. Aztán gépiesen cselekedni kezdett. Betolta az „észlelt riasztás” nevű gombot, ami jó egy centire ált ki a kapcsolótáblából: a gomb a benyomásával termelte meg azt az elektromos áramot, aminek segítségével az információt szállította.
Rengeteg ilyen kézenfekvő újítás született az egyre szigorodó, az energiaspórolást célzó technikai megkötések miatt.
Például szinte csak kizárólag kurblis elemlámpák voltak, a nevük megmaradt, de a megszokott elem hiányzott belőlük, és alapvetően egyszerűen működtek, a tekeréssel fel kellett tölteni a készülékek mini aksiját. A szolgálati utasításban pedig ki volt adva, hogy harmincpercenként fel kellett tekerni az elemlámpákat addig, amíg a tetején lévő kis led háromszor fel nem villan, jelezve a túltöltöttséget.
Tiváé egy katonai verzió volt, apjától kapta, aki a Háborúban használta. A legfőbb jellegzetessége az volt, hogy kétrészes volt, a világítótest része egy fejlámpa volt, a jócskán nagyobb telepje a tekerőkarral pedig a taktikai övén volt. Ez a lámpa bámulatosan sokáig, akár másfél óráig is képes volt annyi töltést tárolni, hogy negyedórán keresztül világítson sokkal erősebben, mint az átlagos, közhasználatban lévő kézilámpák. Robosztus telepe volt, nevetségesen hosszú tekerőkarral, ám ez egy szabvány „kettes” telep volt, a legtöbb kiseszköz működött róla a szabványvezetéken keresztül.
De senki sem kivétel, még a Háborús hősök fiai sem: Tiva használhatta ezt a lámpát cserébe a szolgálati helységben elhelyezett szolgálati kézilámpát is félóránként fel kellett töltenie. Sajátján a félórás töltögetés viszont azt jelentette, hogy a telep levétele, a kar kihajtogatása, rögzítése, majd visszacsukása majdnem ugyanannyi ideig tartott, mint maga az úgynevezett „akkumulációs művelet”. Ez az eljárás túl a harckészültség folyamatos fenntartásán túl az éjszakai szolgálatban arra volt igazából jó, hogy az őr ébersége szavatolva legyen.
Amíg teker az őr, addig nem alszik, ez volt az alapelv. Ha a lámpát a rajtaütésszerű ellenőrzéskor nem tudja világításra bírni legalább öt percnyi időtartamig, akkor már csak abban reménykedhetett a fogházban, hogy a parancsnoknak jó kedve van ésvagy hogy a laktanya technikusa műszaki hibásnak minősíti az eszközt.
A lebukás büntetése súlyos volt, a selejt emberek bőrére rátetoválták és beleégették az alkalmatlanság jelzését, dátumát, helyét. Ennek a barbár egyszerűségű, egyezményes jelölésének köszönhetően az alkalmatlan soha többet nem lehetett katona vagy akár középvezető sem bármilyen polgári szakmában. Semelyik városállamban a kontinensen.
Tiva fölengedett tológombja az építkezés pártíz méterre lévő főtartózkodó helyiségét riasztotta. Itt pihent a őrszolgálatban lévő állomány három fője, valamint három készenlétbe berendelt őrkatona. Ezzel a nyomógombbal nemcsak a készenléti pihenőn lévő srácokat ugrasztotta fel az ágyról, hanem a többi hat őrbódét is értesítette, mindezt tökéletes csöndben.
Havonta átlagosan egy ilyen riadalmat éltek meg, a jól megkoreografált adrenalinfröccsben: a három pihenőn lévő őr ilyenkor kirongyol és egy-egy a két szélső őrbódéhoz megy, míg egy a jelző társát megy biztosítani. A készenlétisek mind a riasztásra mennek, általában ők aludni jönnek csak be, észhez kell térniük, ezért pár másodperces késéssel indulnak csak el.
Tiva hálásan pillantott az oldalán lévő, pár perce feltöltött telepre. Felállt, két izzadt tenyerét megtörölte a nadrágjában, Ordasnak odaciccegett, amelyik felállt és az ajtónyíláshoz igazodott, jól kiképzett őrkutya módján. Ezeket az állatokat minden műszak kezdetén kapták meg, mint a szolgálati fegyvereket, de Ordas és Tiva kezdtek összeszokni, általában eggyütt voltak.
Még a bódéban Tiva halkan, de határozottan csőre húzta a fegyvert, jobb mutatóujjával a sötétben kitapogatta a sátorvasat, a ballal kibiztosított.
Meglapogatta a kutyát, majd kinyitotta az ajtót, és kilépett a szabadba. Szeme könnyen megszokta a kinti sötétséget, nem volt komoly váltás a bódé után, hiszen a bódéban sem volt úri pompa: a két napelemmel feltöltött mennyezeti lámpa úgyis csak derengést biztosított, ami minden bent elvégzendő feladatra elég volt.
Csupán az zavarta, hogy retinájába alaposan beleégett a riasztólámpák előző két felvillanása, felnézett az égre, ott hunyorgott felette a teljes felhőtlen égbolt.
Eszébe jutott, hogy apja milyen ámulattal és gyermeki lelkesedéssel oktatta anyjának a különféle csillagképeket a városi lakásukból, külön kitérve a magyar, a görög és a perzsa hagyományokra, mondákra. Apja az energiaválságnak talán még örült is: láthatta a városból a szikrázó eget, amit csak falusi gyerekként látott utoljára, még mielőtt a régi fővárosba költözött volna. Tivának most csak egyetlen szó villant az eszébe, mialatt becsukta az ajtót és leguggolt a kutya mellé: „mizar”.
Pillanatra eltűnődött a jelentésén, majd nyugtázta magában, hogy egyrészt nem tudja, másrészt nem is fog várhatóan eszébe jutni, harmadrészt pedig rohadtul nem ez a legfontosabb ismeretanyag a jelen helyzetben, amivel a túlélését következő pár percre biztosíthatná.
Görnyedve lépett egyet és máris a betonkeverőnél volt. Megfogadta magának, hogy mindenképp utána fog nézni ennek a mizarnak, miután túléli ezt a hajnalt. Majd magában somolyogva hozzátette: de csak akkor.
őrségben - 2. rész
2009.06.01. 16:57
Címkék: öreg ordas tiva
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://cascading.blog.hu/api/trackback/id/tr631157171
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.